Yazın nereye gitsek?

Please log in or register to like posts.
Haberler

Yaz gümbür gümbür geliyor, fonda Emre Altuğ’dan ‘sıcak çok sıcak, daha da sıcak olacak’ çalıyor. Ama kabul edelim ki yaz kendisiyle beraber soru işaretleri ve telaşı da getiriyor. Tabii bu son derece tatlı bir telaş; önümüzdeki bayram tatillerini ve yıllık izinleri nasıl değerlendireceğiz, kiminle nereye gideceğiz, ne tarz bir yerde kalacağız gibi konular kafaları meşgul ediyor. Bol gezen bol gören biri olarak önerilerimi sizinle paylaşacağım.

Deniz tatili

Deniz tatili
YURT İÇİ: Tatilinizi klişe bir tabirle sıcak kumlardan serin sulara atlayarak geçirmek istiyorsanız ilk hedefiniz Akdeniz! Ülkemizin güney kıyıları son derece güzel, temiz ve berrak. Yoğun iş temposundan kaçıp masmavi sularda yüzmek, renkli balıklara komşuluk etmek sadece bir saatlik uçuş mesafesinde. Üstelik her bütçeye uygun seçenekler var; ister kalabalık gidip günlük daire kiralayarak maliyeti düşürün, ister eşinizle baş başa lüks bir otelde her şey dahil konseptin tadını çıkarın ve romantizm tazeleyin 🙂
YURT DIŞI: ‘Değişiklik arıyoruz’ diyorsanız egzotik adalar tam da ihtiyacınız olan şey! Artık herkesin aşina olduğu Maldivler, onu takip eden Tayland’ın gözdesi Phuket Adası ve Endonezya’nın göz bebeği Bali, gidip de pişman olmayacağınız yerler. Tek dezavantajı yolculuğun uzun sürmesi. Eğer yavru köpekbalıklarıyla yüzüp tropikal meyvelere doymak istiyorsanız üç günlük bayram tatilinden fazlasını ayarlamanız gerekiyor. Peki saatlerce yol gitmeye değer mi? Sonuna kadar!

Kültür tatili

Kültür tatili
YURT İÇİ: Bu sefer uçağı değil de arabayı tercih etseniz iyi olur. Zira ülkemizin her yerinde bir kültür mirasına rastlamak mümkün ve her birine zaman ayırarak gönlünüzce geze geze gitmek en güzeli. Zaman zaman yaşanılan balon kazaları bizi üzse de Kapadokya verdiği huzurla bambaşka bir atmosfer yaratıyor, üstelik oradan Kayseri’ye geçip mantı yiyerek midenizi de ödüllendirebilirsiniz 🙂 Büyükşehirlerde dört bir yanın betona dönüşmesi artık buranıza kadar geldiyse istikamet Karadeniz! Çıkın yaylalara kaybolun yeşilin içinde, yaşasın bol oksijen!
YURT DIŞI: Pasaportun bitiş tarihine 1 yıl kaldı ve bunu değerlendirmek mi istiyorsunuz? Haydi Barselona’ya! Şöyle bir düşünün: Sahilde yürüyorsunuz, bir elinizde sangria, rüzgarda uçuşan saçlarınız ve arkanızda nefis Avrupa mimarisi binalar… Yahut vizeyle uğraşmadan soluğu havaalanının dış hatlar bölümünde alanlar için Balkanlar son derece ucuz ve keyifli bir alternatif. Ufak bir bütçeyle krallar gibi birkaç gün geçirebilirsiniz 🙂

BONUS: Dubai

BONUS: Dubai
Bu destinasyon her şeyi aynı anda isteyenler için: Deniz, güneş, kum, lüks alışveriş, son derece etkileyici yapılar, deve üzerinde gezinti, çölde oturup hayatın anlamını sorgulama… Üstüne üstlük sadece 5 saatlik uçuşla… Yine de sürekli klimalı ortamlarda bulunmayacağınızı düşünerek bu şehri bahar ya da güz aylarında tercih etmekte fayda var.

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir