Yabancı Firmaların Türkiye den Çekilmesi ?

Please log in or register to like posts.
Haberler

Merhabalar;

Sosyal medya dün jatomi fitnessin istifasıyla çalkalandı gitti ve halen çalkalanmaya devam ediyor. Herkes tabiki bunun sebebini arıyor. Bu bir istifa değil malesef, bu sadece bir dolandırıcılık. 30 Mayıs 2016 ya da 31 mayıs 2016 itibariyle de “Paypal” Türkiye den çekilmiştir. Neyseki paypal önceden çekileceğini belirtmişti ve çok bir problem yaşanılacağını zannetmiyorum. Ama Jatomi Fitness  çok farklı bir şekil de çekildi. Önceden ne haber ne bir bildiri hiç birşey olmadan bir anda gelen bir maille bütün iş yerlerini kapattırdı. Bu nasıl bir acizliktir, bu nasıl bir insanlık dışı harekettir. 40 bin üyenin mağdurluğu apayrı bir durum ve çalışanların mağdurluğu çok ayrı birşey. Tam maaş zamanı bütün kepenkleri indirip kaçıp gitmek, sanırım buna söylenecek bir söz yok ?

Bu tür oyunların aslında bir sebebi var ve bu bir istifa değildir. Türkiye ile yabancı firma ortaklığının oluşturmuş olduğu bir düzenlemedir. Bir yabancı firma Türkiye de bir iş yapacaksa, iş alanı farketmez belirli başlı sözleşmeler vardır. Bunlardan bildiğim bir tanesi ve genellikle bu sorun yüzünden ayrılık yaşanıyor. 5 ile 7 sene arasın da tam emin değilim yabancı firmalar Türkiye de vergi vermeden yada bilgi barındırmadan iş yapabiliyor. Bu süreleri dolunca vergi vermek istemiyorlar ve anlaşmazlığa gidiyorlar. En sonunda halka sunulan şey istifa ettik oluyor. Zamanın da hatırlarsınız ElectroWorld de aynı şekil de çekilmişti. İnsanlar ve çalışanlar az çok mağdur olmuşlardı. Ama mağdur olmamalarının en önemli unsurlarından biriside Türk şirketi olan Bimeks‘tir. Bütün mağazalarını satın alarak aynı zaman için de bünyesine darty nin bir kısmını da katarak hem yardımcı olmuştur hem alanını genişletmiştir. Sayın Murat Akgiray‘ın seneler önce yaptığı açıklama aslında sadece perakende ve teknoloji mağazaları için geçerli değildi. Her alanı etkileyecek unsurlardı.

Gelelim paypala,  peki paypal neden Türkiye den çekildi?

NEDEN REDDEDİLDİ

PAYPAL, TÜRKİYE’DE ÖDEME FAALİYETLERİNDE BULUNMAK İÇİN YAPTIĞI LİSANS BAŞVURUSUNUN BDDK TARAFINDAN REDDİ NEDENİYLE FAALİYETLERİNİ DURDURMAKTAN BAŞKA BİR SEÇENEĞİ BULUNMADIĞINI BELİRTTİ. HANGİ GEREKÇEYLE BAŞVURUSUNUN REDDEDİLDİĞİNİ AÇIKLAMADI. ANCAK PİYASADA PAYPAL’İN TÜRKİYE’DE VERGİ VERMEDİĞİ, ÜLKEMİZDE ZORUNLU OLMASINA KARŞIN FİNANSAL VERİLERİNİ BURADA SAKLAMADIĞI GİBİ NEDENLERLE İZİN ALAMADIĞI KONUŞULANLAR ARASINDA.

Aslın da tam da anlatmak istediğim konu gündeme oturtulmuş. Bunun tek suçlusu ve sorumlusu yine Türkiye’dir. Biz gidip avrupa da bir iş yapacak olsak bize vergi vermeden iş yap geçtim, iş bile yaptırmazlar. Türkiye neden kendini bu kadar küçültüyor dünya da hiç anlamış değilim. Söyleyin kardeşim, her kim gelirse gelsin ne iş yapacak olursa olsun vergi vermek zorundadır diyeceksiniz. Neden bizim milletimizi mağdur ediyorsunuz ? Biz vergi verelim, onlar vergi vermeden iş yapsın para kazansın, dolandırıcılık yapsın gene iş bizim başımıza patlasın, varmı böyle birşey ? Bu millet enayimidir… İleride çekilecek olan firmalar dan biride Media Markt bünyesidir. Bu zamana kadar nasıl durdu bilmiyoruz ama çekilecekler arasında birinci sırada yer aldığını biliyoruz. Artık yabancı uyruklu firmalara sırtınızı dayamayın, hangi zaman iyilik hallerini gördük…  Bu ülkenin hep zararına oluşturuldu yabancı firmalar, siz siz olun işinizi, hayatınızı ve diğer unsurları kaptırmayın bu şirketlere, çünkü bir geleceği yok.

En son bomba olan Jatomi için zaten diyebileceğimiz ne söz kalmış ne bir şey. Bu firmaya bağlı olan herkes şu an mağdur durumdadır, onun için üyelerin sakin ve anlayışlı davranması gerekmelidir. Çünkü firmanın bir kısım yönetimine kadar mağdurdur insanlar. Birlik ve beraberlik sayesin de güzel bir dava açıp bunun hükmünü devlete giydirmeniz gereklidir.  Mağdur olan herkes ile aynı üzüntüyü paylaşıyorum.

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir