Sivaslı liseli genç ‘Elektromanyetik silah’ yaptı!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Sivas’ta 18 yaşındaki lise öğrencisi Mert Turmuş, ateş ve barut kullanmadan mermi atan ‘Elektromanyetik silah’ tasarladı.

Sivas’ta Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Raylı Sistemler Bölümü 12’inci sınıf öğrencisi Mert Turmuş bilim farı proje çalışmaları kapsamında baruta gerek duymayan ‘Elektromanyetik silah’ tasarımı yaptı. Okulundaki 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alarak yaptığı silahı 1 yılda tamamladı. Elektromanyetik silahın yaklaşık 3 bin liraya mal olduğunu söyleyen Turmuş, amacının son zamanlarda yaşanan terör olaylarına karşı bir şeyler yapmak olduğunu söyledi.


“HİÇ BİR PATLAYICI MADDE YOK”
Silahın yapım aşamasını anlatan Turmuş, “Barutsuz elektromanyetik bir silah tasarladım. Günümüzün terör sorunlarına karşı bir şeyler yapmak istedim. Burada biz 220 voltluk elektriği 1200 volta çıkardık. Bu 1200 voltu depo ettikten sonra silahın üzerinde bulunan bobin üzerine deşarj ediyoruz. Burada anlık bir manyetik patlama oluyor. Bu manyetik alanın etkisiyle de mermi ivmelenmeye başlıyor. Tüfeğin çalışma mantığı tamamen bu şekilde. Bu tüfeğin yapımında ben deneme yanılma yoluyla çalıştım. Daha önceden bir bilgiye sahip değildim. Tüfeğin mermileri de tamamen metalden yapıldı. Hiçbir şekilde patlayıcı madde kullanılmadığı için tetiğe basınca ses de çıkarmıyor. Ayrıca silahta hiç bir geri tepme de yaşanmıyor” dedi. Turmuş, şimdilik yakın mesafelere atış yapabilen silahın menzilini geliştirmek için çaba göstereceğini ifade etti.

Sabah.com.tr

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir