Şirin Gibi Gözüken, Ama Aslında Utandırıcı Olması Gereken Bir Deniz Atı Fotoğrafı

Please log in or register to like posts.
Haberler
Sea Legacy adlı, okyanusların temizlenmesini ve insanların atıklarını denize bırakmaması konusunda bilinçlendirmeyi kendine görev edinmiş bir organizasyonun çalışanı olan fotoğrafçı Justin Hofman’ın çektiği bu fotoğraf ilk bakışta şirinmiş gibi gözükse de, aslında denizleri ne kadar kirlettiğimizi gözler önüne seriyor.

Doğadaki hayvanlarla ilgili şirin gözüken fotoğrafları görmeyi çok severiz. Doğa fotoğrafçısı Justin Hofman’ın da çektiği bir deniz atı fotoğrafı son günlerde çok ilgi çekti. Ancak sadece fotoğrafın “şirin” olmasından dolayı değil, aynı zamanda denizleri de ne kadar kirlettiğimizi gözler önüne seren bir fotoğraf olduğundan dolayı. Fotoğraf bir kulak pamuğuna sarılmış deniz atını yüzerken görüntülüyor.

SeaLegacy isimli, kendini denizleri ve okyanusları korumaya adamış bir kollektifin üyesi olan Hofman’ın ise fotoğrafla ilgili açıklaması şöyle oldu; “Bu var olmasını istemediğim bir fotoğraf ancak var olduğuna göre herkesin görmesini istiyorum. Şirin, küçük bir deniz atının fotoğrafını çekme fırsatı olarak başlayan şey, gelen gelgit sayısız çöp ve pis suyunu getirdiği için hayal kırıklığı ve hüzünlenmesine dönüştü. Bu deniz atı, Endonezya takımadaları boyunca akan akımları sürdüğü için çöp günüyle ve gün boyunca sürüklenmekte. Bu fotoğraf, okyanuslarımızın mevcut ve gelecekteki durumu için bir alegori işlevi görüyor. Ne tür bir gelecek yaratıyoruz? Eylemleriniz gezegenimizi nasıl şekillendirebilir?

View this post on Instagram

It’s a photo that I wish didn’t exist but now that it does I want everyone to see it. What started as an opportunity to photograph a cute little sea horse turned into one of frustration and sadness as the incoming tide brought with it countless pieces of trash and sewage. This sea horse drifts long with the trash day in and day out as it rides the currents that flow along the Indonesian archipelago. This photo serves as an allegory for the current and future state of our oceans. What sort of future are we creating? How can your actions shape our planet?
.
thanks to @eyosexpeditions for getting me there and to @nhm_wpy and @sea_legacy for getting this photo in front of as many eyes as possible. Go to @sea_legacy to see how you can make a difference. . #plastic #seahorse #wpy53 #wildlifephotography #conservation @nhm_wpy @noaadebris #switchthestick

A post shared by Justin Hofman (@justinhofman) on

Her ne kadar göründüğünün aksine denizleri ne kadar kirlettiğimizi gösteren bir fotoğraf olsa da, Hofman bu fotoğrafı çekerken, deniz atının dolandığı kulak pamuğunun deniz atına zarar vermediğini söylüyor. Ancak yine de çektiği deniz atının şanslı olduğunu da belirten Hofman, denizlere ve okyanuslara attığımız çöplerin bir çok hayvanın yaşamına zarar verdiğini de ekliyor. Ne diyelim, aslında her şey ortada. İnsanlık olarak doğaya karşı daha dikkatlı davranmamız gerektiği çok açık. Ayrıca SeaLegacy’nin resmi İnstagram hesabını buradaki bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun gibi bir çok fotoğrafı içinde barındırıyor.

webtekno

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir