MISIR´DA YENİ AÇILAN MEZAR ODASINA İLK BAKIŞ

Please log in or register to like posts.
Haberler

 

MISIR´DA YENİ AÇILAN MEZAR ODASINA İLK BAKIŞ
Luksor yakınlarında 3500 yıllık yerleşimde bulunan mezar odası, bir kuyumcu ve karısına ait.

Bir kuyumcu ve eşine ait dağınık heykel parçaları 3500 yıllık Mısır Luksor yakınlarında mezarını ilk gören ziyaretçileri selamladı.

Nil Nehri’nin batısında yer alan Dra Abul Naga Nekropolünde açılan heykeller, mumyalar, çanak çömlek ve diğer buluntular Mısır bakanlığınca, törenle ziyaretçilere açıldı.

Heykellerden biri karısının yanında duran Amenemhat isimli bir kuyumcuyu betimlemekte. Oğullarından birine ait bir tasvir ise bunların altında yer almaktadır. Arkeologlar ailenin 18. Hanedan döneminde yaşadığını belirtmiştir.

Bunu yanı sıra mezar odasında, çiftin çok sayıda heykelciği ile birlikte, ahşap lahitler, yine ahşap işçiliği olan mezar maskeleri de yer alır. İkinci odada yer alan lahitler 21. ve 22. Hanedan dönemi lahitlerini barındırır.

Bakan Khaled El-Enany’in yaptığı açıklamada, “yeni açılan mezar odalarının durumu çok iyi değil. Ancak içerikleri diğer keşifler açısından bize ipucu verebilir. Örneğin 50 adet konik kil mezar mühürleri, damgalı seramikler, dönemin 4 yetkilisine ait olan kalıntılar da gün yüzüne çıkmıştır” demiştir.

Mezar odası yakınlarında başka mezar alanları da açığa çıkarıldı. Bunlardan biri 50 yaşlarında bir kadına ait mumyadır. Kemiklere bakılarak yapılan ilk incelemede, kadının bakteriyel rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlıktan muzdarip olduğu öngörülmüştür.

Nisan ayında Mısırlı arkeologlardan oluşan bir ekip, aynı nekropolde birkaç mumya, 10 ahşap lahit ve binden fazla mezar heykeli olan ayrı bir mezar odası keşfetti. Bakan El-Enany buluntu çeşidinin ve sayısının fazla olmasına dikkati çekiyor.

Bu son keşiflerin ikisi de Kral Tutankhamun da olmak üzere, Mısır’ın ünlü idarecilerinin dinlenme yeri olan Krallar Vadisi yakınlarında yer alıyor. Luksor şehri Nil’in doğusunda yer alır ve üst sınıfa ait Mısırlıların mezarları saygı göstergesi olarak batı kısıma gömülürdü.

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir