İSPANYOL ARAŞTIRMACILAR 30.000 YILLIK MAĞARA RESİMLERİ KEŞFETTİ

Please log in or register to like posts.
Haberler

Araştırmacılar, en eskileri yaklaşık 30.000 yıl önce yapılmış olan, İspanya´da Cantabria´nın kuzeyindeki bir dizi mağara resmi keşfetti, bu da dünyanın en eski sanat örnekleri arasında yerini almasına sebep oldu.

Cantabria Prehistorya Müzesinden bir ekip, İspanyol Prehistoryen Roberto Ontanon önderliğinde, çizimleri belirlemek için ileri görüntüleme tekniklerini kullandılar.

Yirmi yıl kadar önce mağaraları araştıran mağara uzmanı bir bilim adamı, arkeologlara Cantabria’daki çeşitli kaya oyuklarında, eski resimlerin varlığından söz etmişti. Ancak o günkü teknoloji bu sanatı doğrulamak için yeterli değildi.

Tarihöncesi resimler zamanla tahrip oldu ve özellikle mağaraların ışık koşullarında çıplak gözle görülmeleri oldukça zordu. Ontanon ve ekibi bu durumun üstesinden gelmek için, duvarlarda net bir şekilde görülemese bile bilgisayarda bir bilgisayarda yeniden üretilen bir 3B lazer tarama yöntemi kullandı.

Ekibe göre, çizimlerin bir çoğu geometrik şekillerden oluşuyor ancak bazı hayvan tasvirleri de yer alıyor.

Bu sanat eserlerinin yaklaşık 30.000 ila 22.000 yıl önce yapıldığı ve yaklaşık 16.000 yıl önce yapılmış olan Altamira’daki ünlü UNESCO Dünya Mirası listesindeki ünlü bizon çizimlerinden daha eski oldukları tahmin ediliyor, Ancak bu bölgedeki örnekler içinde en eskisi değildir.

Bu, El Castillo’da yer alan mağara resimleri, tartışmalı olarak dünyanın en eskisi kabul edilen Cantabria’daki resimlere kadar uzanır.

Dünyada prehistorik dönem sanatının en yoğun karşılaşılan yeri Cantabria Bölgesi’dir.

Ontanon, İspanyol gazetesi El Pais’e yaptığı açıklamada “ buzul dönemi boyunca yaşamak için uygun bir yer olan Cantabria Denizi, iklim üzerinde değişken bir etkiye sahipti ve dağlar ile deniz arasındaki dar geçitler vahşi hayvan sürülerinin geçiş yerleriydi”

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir