Intel Core i9-7900X işlemcisi 5.7GHz’e aşırtıldı

Please log in or register to like posts.
Haberler

Intel’in performans canavarlarından oluşan yeni Core X işlemci serisi yavaş yavaş benchmark testlerine düşmeye başladı. İlk haber Intel Core i9-7900X modelinden geldi.

Intel’in üst seviye Core i9 işlemci ailesi henüz piyasaya çıkmadı ancak şimdiden hız aşırtma uzmanlarının eline düşmüş durumda. Ünlü aşırtmacı Elmor, Intel Core i9-7900X işlemcisini hız aşırtma testlerine soktu.

Testlerden kaçamadı

Elmor yaptığı testlerde Core i9-7900X işlemcisini sıvı nitrojen LN2 kullanarak en yüksek 5785MHz seviyesine aşırtmayı başarmış. Daha gelişmiş 14nm üretim sürecinde geliştirilen Intel Core i9-7900X böylece potansiyelini de göstermiş oldu.

Benchmark skorlarına baktığımızda ise 10 çekirdek Cinebench R15 testinde 5755MHz seviyesinde 3181 puan alan işlemci, en yüksek hızını da Cinebench R11.5 testlerinde elde etmiş. Bu testin puanı ise 34.79 olmuş. Testlerde ASUS Rampage VI Apex X299 anakart ve G.SKILL Trident Z DDR4 RAM bellek kullanılmış.

Polis olayla ilgili olarak ekibin veri tabanına sızmak için bir Jeep bayisiyle ortak çalıştığını söylese de henüz bu konuda net bir bilgi yok. Toplamda 150 adet aracın kaçırıldığı soygunda çete yaklaşık 4.5 milyon dolarlık kazanç sağlarken soygun son zamanlarda hackerların otomobil soygunlarına yöneldiğini ve otomobillerin siber saldırılara karşı yeterince güvenli olmadığını gözler önüne serdi.

Otomobiller Siber Saldırılara Karşı Dayanıksız 

2015 yılında, Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden ve İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden araştırmacılar, otomobillerle ilgili yaptıkları güvenlik araştırmasında; Volkswagen, Fiat, Honda, Volvo, Porsche ve hatta Bentley tarafından üretilen otomobillerin saldırılara karşı yeterince güvenli olmadığını ve hackerların anahtara sahip olmadan da araçları ele geçirebileceğini dile getirmişti.

Elmor, Mart ayında da AMD Ryzen 7-1800X işlemcisini masaya yatırmıştı. İşlemci tüm çekirdekler ve izlek birimleri açık testlerde 5.36GHz seviyesi ile benchmark rekorunu kırmıştı.

Skylake-X tabanlı Core i7-7800X işlemcisi de hız aşırtma denemelerine konu oluyor. Kısa süre içerisinde benchmark skorları yansıyacaktır. Bununla birlikte Core i9-7980XE veya Core i9-7960X gibi tepe modellerin ne zaman testlere düşeceği ise bilinmiyor.

dh.com

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir