Dünyanın en büyük teleskobu 2024’te açılacak

Please log in or register to like posts.
Haberler

Dünyanın en büyük teleskobunun üst yapı inşaatı Şili’de başladı. Devlet başkanı Michelle Bacheletin ilk tuğlasını koyduğu tesisin 2024’te tamamlanması planlanıyor. Aşırı Büyük Teleskop’un (European Extremely Large Telescope-ELT) temeli Aralık 2014’te atılmıştı.

Dünyanın en büyük teleskobu 2024'te açılacak

Atacama Çölü’ndeki 4 bin metrelik Armazones Dağı’nın zirvesine inşaa edilen teleskop, şimdiye dek dünyanın en büyük teleskobu olan Kanarya Adalarından La Palmadaki Büyük Kanarya Teleskobunun elinden en büyük unvanını da alacak. Teleskop “gökyüzüne bakan en büyük göz olarak tanımlanıyor.

Başkan Bachelet, “Dünyanın en büyük optik ve kızılötesi teleskobu galaksi hakkında daha çok şey bilmesini sağlayacak dedi.

Avrupa Güney Gözlemevine ait proje 39.3 metre çapında parçalı bir ana ayna ile 4.2 metre çapında yardımcı aynası olan yansıtmalı bir teleskoptan oluşuyor. Teleskop uyarlanmış optik aygıtlarla da destekleniyor.

Teleskobun yıldızlar ve kara deliklerin etrafındaki gezegenlerin araştırılması için sürdürülen çalışmalarının ilerlemesine  ve evrenin sırlarının keşfine katkıda bulunması bekleniyor.

Armazones Dağı’na teleskobun yerleştirilebilmesi için dağın zirvesi patlayıcılarla havaya uçurulmuş ve 5 bin metreküp kaya parçalanmıştı.

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir