Boğaz Köprüsü hisse senetlerini kaçırdık diye üzülmeyin! Asma köprü satılıyor

Please log in or register to like posts.
Haberler

 

Boğaz Köprüsü hisse senetlerini kaçırdık diye üzülmeyin!

Avanos’ta bugüne kadar 26 belediye başkanı çeşitli sürelerde görev yaptı. Bazıları iki dönem, bazıları ise iki yıldan daha az bir zaman görevde kalabildi. Görev yaptıkları zaman zarfında gündemi meşgul edecek ve ulusal basında manşet bulacak icraatları oldu.

Eski gazete arşivlerini tarayarak elde ettiğim bu haberleri, arşiv etiketi ile zaman zaman sitemizden yayına vereceğim. Dedikte ettiğim haber yazısı aynen şu şekilde;

O da, Avanos Köprüsü’nü satıyor. 31.01.1985
Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş ilçenin iki yakasını birleştiren asma köprüyü satışa çıkardı. Hisse senetleri 10’ar bin liralık, yüzde 60 faizli ve hamiline olacak. Milliyet gazetesi, 31 Ocak 1985

Satışa çıkan 2. asma köprü
Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş, ilçenin iki yakasını birleştiren asma köprüyü satışa çıkardığını bildirdi. Nevşehir’e 20 kilometre uzaklıkta kurulu Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden Avanos’un tek asma köprüsünün, hisse senetleri 10’ar bin liralık ve yüzde 60 faizli, hamiline olacak.

Nevşehir’e bağlı Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş: “Başbakanımız bize örnek oldu. Biz de onun yolundan yürüyeceğiz”

2. Özal
Avanos Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş, “Başbakanımız bize örnek oldu. Biz de onun yolunda yürüyeceğiz” diyerek ilçenin asma köprüsünü satılığa çıkardı.

Önümüzdeki aydan itibaren hamiline yazılı 10 bin liralık köprü hisse senetlerinin satışa çıkarılacağını bildiren Belediye Başkanı Karataş, hisse senetlerinin yüzde 60 faizli olacağını söyledi. Avanos, Nevşehir’e bağlı, çanak-çömleği ile dünyaca ünlü şirin bir turistik ilçe. Nevşehir’e 20 kilometre uzaklıkta Kızılırmak’ın kenarında kurulu bu ilçe aynı zamanda Kapadokya bölgesinde önemli turistik merkezlerden biri. Avanos’un tüm özelliklerinin bilincinde olan Belediye Başkanı, kendisine partisinin Genel Başkanı ve Başbakanı Özal’ı örnek alarak, belediyeye gelir sağlamak için ilçenin iki yakasını birleştiren asma köprüyü satışa çıkardı. Boğaz Köprüsü hisse senetlerini kaçırdık diye üzülmeyin” diyerek ilçe halkına çağrıda bulunan Belediye Başkanı Ali Rıza Karataş, köprü satış hisse senetlerinin önümüzdeki ay satışa çıkarılmasının düşünüldüğünü belirtti. 10’ar bin liralık hamiline yazılı senetlerin yüzde 60 faizli olacağını açıklayan Karataş, şöyle dedi:

“Bizim köprünün hisse senetleri daha çok kar getirecek. Zira ortak sayımız az olacak. Avanos, Kapadokya bölgesinin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Gerek halkıma gerek turistlere en iyi hizmeti vermek görevimizdir. Ancak devletimizin her yere yetişmesi mümkün değil. Bu nedenle belediyeye sürekli gelir kaynağı bulmak için yaptığım araştırmalarda, ilçenin iki yakasını birleştiren köprüyü satmayı uygun buldum. Asma köprü deyip geçmeyin. İlçenin iki yakasını birleştirdiği için trafiği bir hayli yoğun. Ayrıca yaz aylarında turistlerin de büyük ilgisini çekmekte. İlçeye Helen her turist köprüyü gezmeden yapamaz. Bu da köprünün gelirinin büyük olacağını gösterir.”

Belediye Başkanı, köprünün bir tarafına turnike konularak, gelirinin bu şekilde toplanacağını söyledi.

Geçmiş zaman Avanos muhabiri ve gazeteci Şemşettin Çetinöz’ün, Belediye Başkanı Karataş ile röportajını içeren ve Milli Gazetede 31.01.1985 tarihinde birinci sayfada sür manşet verilen haber ilgi çekmiş olsa da, köprünün hisselerinin alıcı bulamadığı anlaşılıyor.

Her hafta arşiv etiketi ile ulusal basında ilgi çekmiş olan eski gazete haberlerini araştırma yazılarımız içerisinde yayınlamaya devam edeceğiz.

Haber: Ercan KILIÇLI
Serbest Muhabir

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir