Batık Alman denizaltısı bir asır sonra bulundu

Please log in or register to like posts.
Haberler

Kuzey Denizi’nde Birinci Dünya Savaşı sırasında batan bir Alman denizaltısının enkazı bulundu. Mürettebatın cesetleri de hâlâ  içeride.

Belçika basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Denizi’nde Birinci Dünya Savaşı sırasında batan bir Alman denizaltısının enkazı, yaz aylarında Ostend Limanı yakınlarında bulundu. Belçika sularında tespit edilen 11’inci Alman denizaltısı enkazının çok iyi durumda olduğu ve bu açıdan eşsiz olduğu belirtildi.

Batı Flaman Bölgesi Valisi Carl Decaluwe, basına yaptığı açıklamada,  denizaltıda 22 mürettebat ve bir komutanın cesetlerine rastlandığını söyledi.

Enkazın tam yerinin neresi olduğunu belirtmeyen Decaluwe, “Kapakların  hepsi hala kapalı. Bu, enkazın daha önce keşfedilmediğini ve dahası 23  mürettebatın halen içerde bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

Decaluwe, Alman büyükelçisiyle de irtibata geçtiklerini, cesetler  konusunda neler yapılacağına bakılacağını kaydetti.

Alman donanması, 1914-1918 yılları arasında gerçekleşen Birinci Dünya  Savaşı sırasında Belçika’nın Zeebrugge Limanı’nı, Kuzey Denizi’nde saldırılar  düzenlemek için üs olarak kullanmıştı. Ticareti engellemeyi amaçlayan  saldırılarda U-bot olarak bilinen denizaltılar yer almıştı.

AA

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir