Android kullanıcıları yeni bir virüsle karşı karşıya!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Play Store’da Kiniwini tarafından geliştirilen uygulamaların tamamı Judy adlı zararlı yazılımı barındırıyor. Uygulama mağazasında yaklaşık bir seneden beri bulunan uygulamanın 36 milyondan fazla telefonu etkilediği söyleniyor.

 

Google Play Store’da yeni bir zararlı yazılım keşfedildi. Judy adlı kötü yazılımın toplamda 36.5 milyon Android cihazına bulaşmış olabileceği tahmin ediliyor. Uygulamaların isimlerinde Judy kelimesi ağırlıkta olduğu için araştırmacılar zararlı yazılıma bu adı vermiş.

Checkpoint’in raporuna göre Judy, cihazlara moda ve yemek oyunlarını kullanarak saldırıyor. Kötü amaçlı yazılım kolayca fark edilemiyor. Judy, cihaza bulaştıktan sonra uzak sunucular tarafından kontrol edilen ve bir bilgisayardan açılmış gibi davranan gizli web sayfaları açıyor. Daha sonra Google reklamlarına tıklandığında zararlı yazılımı hazırlayan kişi para kazanmaya başlıyor. Judy, aynı zamanda Google’ın Bounce adlı güvenlik sistemini geride bıraktı.

Zararlı yazılımın Play Store’da 40’dan fazla uygulamada tespit edildiği belirtiliyor. Uzmanlar resmi mağazadan da olsa uygulamaları bir üçüncü taraf güvenlik çözümünden geçirilmesini ve güvenli olmayan sitelerde bulacağınız uygulamaları cihazınıza indirmenizi tavsiye etmiyor.

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir