30 dolarlık sanal gerçeklik gözlüğü!

Please log in or register to like posts.
Haberler

Son yıllarda ilgi odağı olan artırılmış gerçeklik gözlükleri fiyatlarıyla cep yakıyor. Ancak kartondan

Artırılmış gerçeklik gözlükleri günden güne tüketicilerin ilgisini çekse de Microsoft’un HoloLens’i gibi gözlükler 3000 dolarlık fiyatıyla cep yakıyor. Hollanda’nın Twente Üniversitesi’nde Endüstri Tasarımı Mühendisliği öğrencilerinden oluşan bir ekip, Aryzon isimli kartondan artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirdi. Üstelik satış fiyatı sadece 30 dolar!

Hem gerçek, hem grafik dünyası!

Aryzon aslına büyük ölçüde mukavvadan oluşuyor. Kullanıcı satın aldıktan sonra kullanım talimatlarına uygun şekilde katlayarak Aryzon’a son şeklini veriyor.

Özel bir iOS / Android uygulaması çalıştıran kullanıcının akıllı telefonu, ekranın arkasına bakacak şekilde cihazın altına yerleştirilir. Ana kamerası öne bakan telefonun kullanıcısı hem gerçek dünyayı (doğrudan cam boyunca) hem de grafiklerin yansımasını görüyor.

17-05/31/karton-artirilmis-gerceklik-gozlugu-shiftdelete.jpg

HoloLens’ten daha geniş görüş alanı

Uygulama, kullanıcının hareket ettiği zaman algılamak için telefonun ivmeölçerini ve jiroskobunu kullanıyor. Böylece 3D grafiklerin açısını kullanıcı hareketlerine göre değiştirebiliyor.

5.5 inç ekranlı bir telefon için görüş alanı 35 x 20 derece olup, HoloLens’in 30 x 17 derecelik görüş alanından daha geniştir. Aryzon şu anda Kickstarter üzerinden destekçi toplamaya devam ediyor.

 

Beğenmeyenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir